👤

0,02 mol de-aminoacid reacționează cu 20 g de soluție NaOH de concentrație 8% și respectiv cu 5 g de soluție HCl de concentrație 14,6%. Determină raportul între grupele carboxil: grupele NH₂ din molecula aminoacidului​

Răspuns :

Răspuns:

Calcule propuse pentru raportul molar:

mol COOH : mol NH₂ din aminoacidul R-CH(NH₂)-(COOH)

a) numărul de moli de grupări -COOH,  dintr-un mol de aminoacid, dacă  0,02 moli de aminoacid, care sunt neutralizate de o cantitate de NaOH (g. moli) din 20 g soluție NaOH 8%=?

  • calculăm masa dizolvată de NaOH (g, mol) din 20 g soluție NaOH 8%, cu definiția concentrației procentuale și a numărului de moli :

C% NaOH =md NaOH .100%/ ms

md NaOH=masa dizolvată de NaOH(g), care neutralizează grupa carboxil din aminoacid=?, g

C%=concentrația procentuală de NaOH în soluție=8%

ms=masa soluției de NaOH

md NaOH = C% .ms/100=8%.20g/100%=1,6 g NaOH

n moli (niu) NaOH = md NaOH (g) / M NaOH

M NaOH = masa moleculară=A Na+AH+AO=23+1+16=40 g/mol

n moli NaOH = 1,6 g/ 40 g.mol⁻¹=0,04 moli

Reacția chimică generală dintre aminoacid  și NaOH este o reacție specifică grupei carboxil din aminoacid:

R-CH(NH₂)-COOH + NaOH →R-CH(NH₂)-COONa + H₂O

  • calculăm numărul de grupe COOH, dintr-un mol de aminoacid, dacă 0,02 moli aminoacid,  consumă 0,04 moli NaOH:

dacă 0,02 moli aminoacid..........consumă 0,04 moli NaOH

atunci 1 mol aminoacid .............consumă x moli de NaOH

x moli NaOH = 1.0,04/0,02 = 2

Deci, 1 mol de aminoacid consumă   2 moli de NaOH, aceasta  înseamnă că sunt 2 grupe carboxil.

Fiecare grupă carboxil consumă 1 mol NaOH, deci 2 grupe COOH consumă 2 moli de NaOH.

b) calculăm numărul de grupe amino, din 1 mol de aminoacid , dacă 0,02 moli de aminoacid consumă o cantitate dizolvată(g,mol) de HCl  în 5 g soluție 14,6%.

  • calculăm masa dizolvată de HCl (g,mol) în 5 g soluție HCl 14,5%:

C% HCl = md (g) HCl/ ms

md HCl= C%.ms/100=14,6% .5 g / 100%=0,73 g HCl

n moli (niu) HCl= md(g) HCl / M HCl (g/mol)

M HCl=masa moleculară=AH + A Cl=1+35,5=36,5 g/mol

n moli HCl = 0,73 g/ 36,5 g/mol=0,02 moli HCl

Reacția dintre HCl cu aminoacid este specifică grupei amino:

R-CH(NH₂)-COOH + HCl →R-CH(NH₂.HCl)-COOH

  • calculăm numărul de grupe de NH₂ dintr-un mol de aminoacid, cu o regulă de trei simplă:

dacă 0,02 moli aminoacid...............consumă 0,02 moli HCL

atunci 1 mol de aminoacid..............consumă y, moli HCl

y moli HCl = 1 mol.0,2 /0,2 =1 mol

Deci 1 mol de HCl va reacționa cu 1 mol de NH₂ și în acest caz numărul de moli de grupări NH₂ este egal cu 1.

-număr moli NH₂/ aminoacid =1

c) raportul molar: moli COOH : moli NH₂=?

moli COOH : moli NH₂= 2:1

R: 2:1

Sper, să ajute, să vă faceți o idee!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari