Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
a) Pentru a calcula expresia dată:
(
3.8
×
1.75
10
+
1.02
)
÷
100
+
0.4
×
2.6
−
0.1
(
10
3.8×1.75
+1.02)÷100+0.4×2.6−0.1
Vom efectua operațiile în următoarea ordine:
Înmulțirea și împărțirea din parantezele rotunde:
3.8
×
1.75
10
+
1.02
=
6.65
10
+
1.02
=
0.665
+
1.02
10
3.8×1.75
+1.02=
10
6.65
+1.02=0.665+1.02
Adunarea:
0.665
+
1.02
=
1.685
0.665+1.02=1.685
Împărțirea:
1.685
100
=
0.01685
100
1.685
=0.01685
Înmulțirea:
0.4
×
2.6
=
1.04
0.4×2.6=1.04
Scăderea:
0.01685
+
1.04
−
0.1
=
0.95685
0.01685+1.04−0.1=0.95685
Deci, rezultatul pentru a) este
0.95685
0.95685.
b) Pentru a calcula expresia dată:
0.2
×
(
11.28
+
3.4
100
×
1.55
)
÷
10
+
0.6
×
3
−
0.2
0.2×(11.28+
100
3.4
×1.55)÷10+0.6×3−0.2
Vom efectua operațiile în ordine:
Împărțirea și înmulțirea din parantezele rotunde:
3.4
100
×
1.55
=
0.034
×
1.55
=
0.0527
100
3.4
×1.55=0.034×1.55=0.0527
Adunarea și înmulțirea:
11.28
+
0.0527
=
11.3327
11.28+0.0527=11.3327
Înmulțirea și împărțirea:
0.2
×
11.3327
÷
10
=
2.26654
÷
10
=
0.226654
0.2×11.3327÷10=2.26654÷10=0.226654
Înmulțirea:
0.6
×
3
=
1.8
0.6×3=1.8
Scăderea:
0.226654
+
1.8
−
0.2
=
1.826654
0.226654+1.8−0.2=1.826654
Deci, rezultatul pentru b) este
1.826654
1.826654.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!