👤

7 Loana a cumparat 3,5 kg de mere şi 2 kg de roşii, plătind, în total, 24 de lei. Radu a cumpărat 7 kg de mer 1,5 kg de roşii, plátind, în total 35,50 lei. Cât costă 1 kg de roşii, respectiv 1 kg de mere? ​ dau 100 puncte

Răspuns :

Răspuns:

3,5 kg mere ____ 2 kg roșii ____ 24 lei |•2

7 kg mere ______ 1,5 kg roșii ___ 35,50 lei

7 kg mere ____ 4 kg roșii ____ 48 lei

7 kg mere ____ 1,5 kg roșii ___ 35,50 lei

2,5 kg roșii ____ 12,50 lei

=> 1 kg roșii = 12,5 : 2,5 = 5 lei

3,5 kg mere ____ 24 - 10 = 14 lei

=> 1 kg mere = 14 : 3,5 = 4 lei

Explicație pas cu pas:

12,5 : 25 = 5 lei un kg roșii

5×2=10 lei 2 kg roșii

24-10=14 lei 3,5 kg mere

14:3,5=140:35

=4

lei kg mere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari