Răspuns :
Răspuns:
Partea de masă de N din azotatii respectivi se referă la conținutu procentual de azot din masa moleculară a azotatului respectiv. Se calculează cu relația matematică, dedusă din regula de trei simplă:
% N = 100% azotat . masa N din masa moleculară azotat (g/mol)/ masa moleculară azotat (g/mol)
Vom calcula pe rând conținutul procentual de N din NaNO₃, Ca(NO₃)₂. KNO₃, NH₄NO₃, vom compara procentele obținute și vom stabili, cea mai mare valoare de N% și îngrășământul ce o conține.
- calculăm procentul de N din NaNO₃, azotat de sodiu (natriu)
M NaNO₃=ANa + A N + 3.A O=23+14+3.16=85 g/mol
%N = 14g/mol .100%/ 85g/mol=16,47 %
- calculăm N% din Ca(NO₃)₂, azotat de calciu
M Ca(NO₃)₂= A Ca + 2. A N + 6. AO=40+2.14+6.16=164 g/mol
dacă în 164 g/mol Ca(NO₃)₂........................sunt 2.14 g/mol N
atunci în 100% Ca(NO₃)₂.............................sunt %N
%N = 100% .2.14/164=17,07%
- calculăm % N din KNO₃, azotat de potasiu
M KNO₃= A K + A N + 3. A O=39+14+3.16=101 g/mol
% N = 100% .14 g/mol/ 101 g/mol=13,86 %
- calculăm %N din NH₄NO₃, azotat de amoniu
M NH₄NO₃= 2.A N + 4. AH + 3.AO=2.14+4.1+3.16=80 g/mol
%N = 100% . 2.14g/mol/80 g/mol=35%
- scriem valorile procentelor de N în ordine crescătoare și identificăm îngrăsământul care are cel mai mare procent de N:
% N 13, 86 16,47 17,07 35
Azotat KNO₃ NaNO₃ Ca(NO₃)₂ NH₄NO₃
R: NH₄NO₃
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!