Răspuns:
l ≈ 2 m
Explicație:
G = m·g ⇒ m = G:g = 216000:9,8 = 22.040,81 kg (am luat doar primele două zecimale)
Densitatea aluminiului este 2700 kg/m³
[tex]V = \frac{masa}{densitate} = \frac{22040,81}{2700} = 8 m^{3}[/tex] (nu am luat în calcul zecimalele)
V = l³ ⇒ l = ∛8 = 2 m