👤

7.Un aisberg care pluteste in apa oceanului cu densitatea p=1010kg/m', are partea de deasupra apei Vo=600m'. Stiind densitatea ghetil po=920kg/m', afla volumul, V, al aisbergului.

Răspuns :

Răspuns: Volum aisberg = 6733,33 m³

Explicație:

Partea scufundata a aisbergului a dislocat un volum de apa a cărui greutate este egala cu greutatea întregului aisberg

     G apa de mare dezlocuita  = G aisberg  

  •    G apa de mare =  masa apa x g

                                 masa apa = ρV    

 [ V este volumul scufundat, mai mic cu 600 m³ decat volumul  întregului aisberg V₁   ]

    Greutate apa de mare dezlocuita = ρVg

  •     G aisberg = m₁ g  = ρ₁V₁ g   [ ρ₁ = densitate gheata, V₁ este volumul total al aisbergului, V₁ = V + 600 m³ ]

ρVg  =  ρ₁V₁ g           g se simplifica

ρV = ρ₁V₁  

V = V₁ - 600

1010 ( V₁ - 600 ) = 920 V₁

1010 V₁  - 606 000 = 920 V₁

 90 V₁ = 606000

 V₁ = 606000 : 90 = 6733,33 m³

   

 

 

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari