👤

7.Un aisberg care pluteste in apa oceanului cu densitatea p=1010kg/m', are partea de deasupra apei Vo=600m'. Stiind densitatea ghetil po=920kg/m', afia volumul, V, al aisbergului.

Răspuns :

Răspuns: Volum aisberg = 6733,33 m³

Explicație:

Pe scurt, greutatea intregului aisberg este egala cu greutatea apei dezlocuite. Greutatea = mg = ρVg . Apa de mare este mai densa decat gheata, ceea ce face ca o parte din blocul de gheata sa fie deasupra apei ( 600 m³) si sa nu contribuie la volumul dezlocuit.

greutate aisberg = mg = ρ₁Vg  

Greutate apa dezlocuita = m apa x g = ρ apa x (V aisberg - 600 ) x g

ρ₁Vg   =  ρ apa   (V aisberg - 600 ) x g  

 920 kg /m³ x V  = 1010 kg /m³ ( V - 600 m³)

 920 V = 1010 V - 606000

 606 000 = 1010 V - 920 V = 90³ V

V = 606000 : 90 = 6733,33

V = 6733,33 m³