Bună! Mă puteți ajuta va rog frumos cu explicația acestui exercițiu?

Răspuns: a) v medie = 25 m/s
Explicație:
Viteza medie = distanta totala parcursa : timpul total necesar
v = d : t
distanta totala d este compusa din doua porțiuni : ( ne trebuie fiecare din cele doua parti ale distantei pentru a calcula timpul in care a fost parcursa fiecare )
timpul total t are doua componente :
t₁ = d : v = 0,1 d : 10 m/s = (0,01 d) secunde
si
t₂ = d : v = 0,9 d : 30 m/s = (0,03 d) secunde
timpul total = t = t₁ + t₂ = 0,01 d + 0,03 d = 0,04 d
viteza medie = d total : t total = d : 0,04 d = 1 / 0,04 = 25 m/s