Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
6 pâini....................8 cornuri.......................40 lei
6 pâini....................12 cornuri.......................48 lei
Ce este diferit la cele două rânduri? Numărul cornurilor si costul cumpărăturilor.
12 - 8 = 4 cornuri...........48 - 40 = 8 lei
Cât costă un corn?
1 corn........................8 : 4 = 2 lei
Cât costă 8 cornuri?
8 cornuri.......................8 x 2 = 16 lei
Cât costă 6 pâini?
6 pâini.....................................................................40 - 16 = 24 lei
Cât costă o pâine?
1 pâine...................................................................24 : 6 = 4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!