Răspuns :
Explicație pas cu pas:
8 ursuleți.......6 ponei......466lei:2
4 ursuleți.....3 ponei.....233lei
4 ursuleți......7 ponei.......389lei
389-233=156( lei-4 ponei)
156:4=39(lei un ponei)
39×7=273(lei 7 ponei)
389-273=116( lei 4 ursuleți)
116:4=29(lei un ursuleț)
sper că e ok
Răspuns:
8U................6P...............466 ron
4U................7P.................389 ron
Observam ca in prima relatile toate numere sunt pare ,si ar fi mai usor sa impartim cantitatile la 2 ,pentru a lucra cu numere mai mici.Relatiile raman aceleasi,echivalente,doar cantitatile difera.
4U.....3P...............233(466:2)
4U ......7P..............389
Vedem ca ne-a ajutat aceasta impartire,obtinand acelasi numar de ursi,adica 4.
Daca numarul de ursi este egal in ambele relatii,atunci diferenta de pret va fi tocmai diferenta dintre numarul de ponei,adica 7-3=4 si 389-233=156 ron
............... 4P...........156
.................1 P=156:4=39 ron . Un ponei de plus costa 39 ron.
4U si 3 ponei costa 233 ron. Stim cat costa 1 ponei. Vrem sa aflam cat costa 3,pentru a inlocui in relatie.39x3=117 ron
4u si 117 ron =233 ron
Diferenta va fi cat costa cei 4 ursi.
233-117=116 costa 4 ursi
1 urs- 116:4=29 ron
Asadar un urs costa 29 ron si un ponei 39 ron.
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!