Explicație pas cu pas:
Problema 27:
Află prețul a 20 mere.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 18 banane și 36 mere costă 288 de lei. Putem scădea prețul a 18 banane din această sumă pentru a obține prețul a 20 mere:
288 lei - 144 lei = 144 lei
Astfel, 20 mere costă 144 lei.
Problema 28:
Află prețul a 21 portocale.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 19 kiwi și 38 portocale costă 304 de lei. Putem scădea prețul a 19 kiwi din această sumă pentru a obține prețul a 21 portocale:
304 lei - 152 lei = 152 lei
Astfel, 21 portocale costă 152 lei.
Problema 29:
Află prețul a 22 banane.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 20 mere și 40 banane costă 320 de lei. Putem scădea prețul a 20 mere din această sumă pentru a obține prețul a 22 banane:
320 lei - 160 lei = 160 lei
Astfel, 22 banane costă 160 lei.
Problema 30:
Află prețul a 23 kiwi.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 21 portocale și 42 kiwi costă 336 de lei. Putem scădea prețul a 21 portocale din această sumă pentru a obține prețul a 23 kiwi:
336 lei - 168 lei = 168 lei
Astfel, 23 kiwi costă 168 lei.
Problema 31:
Află prețul a 24 mere.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 22 banane și 44 mere costă 352 de lei. Putem scădea prețul a 22 banane din această sumă pentru a obține prețul a 24 mere:
352 lei - 176 lei = 176 lei
Astfel, 24 mere costă 176 lei.
Problema 32:
Află prețul a 25 portocale.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 23 kiwi și 46 portocale costă 368 de lei. Putem scădea prețul a 23 kiwi din această sumă pentru a obține prețul a 25 portocale:
368 lei - 184 lei = 184 lei
Astfel, 25 portocale costă 184 lei.
Problema 33:
Află prețul a 26 banane.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 24 mere și 48 banane costă 384 de lei. Putem scădea prețul a 24 mere din această sumă pentru a obține prețul a 26 banane:
384 lei - 192 lei = 192 lei
Astfel, 26 banane costă 192 lei.
Problema 34:
Află prețul a 27 kiwi.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 25 portocale și 50 kiwi costă 400 de lei. Putem scădea prețul a 25 portocale din această sumă pentru a obține prețul a 27 kiwi:
400 lei - 200 lei = 200 lei
Astfel, 27 kiwi costă 200 lei.
Problema 35:
Află prețul a 28 mere.
Soluție:
Din a doua problemă știm că 26 banane și 52 mere costă 416 de lei. Putem scădea prețul a 26 banane din această sumă pentru a obține prețul a 28 mere:
416 lei - 208 lei = 208 lei
Astfel, 28 mere costă 2
cred că am văzut bine