👤

Un corp cu masa de 2 kg este agățat de capătul liber al unui resort cu constanta elastică de 400 N/M care este alungirea maximă a resortului

Răspuns :

Răspuns:

5 cm

Explicație:

Considerăm accelerația gravitațională (g) = 10 m/s²

Forța deformatoare este greutatea corpului.

G = m×g = 2×10 = 20 N

Notăm cu x alungirea resortului

[tex]k = \frac{G}{x} = > x = \frac{G}{k} = \frac{20}{400} = 0,05 m = 5 cm[/tex]

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari