👤

L012345
7. Problemă. Determină Forța Arhimede ce acționează asupra unui peşte cu volumul de 20cm3. Densitatea apei 1000kg/m².


Răspuns :

Răspuns:

forta lui Arhimede este egala cu greutatea volumului de apa dislocuit.

F= m*g=V*q*g unde V= volumul apei, q= densitatea apei si g= acceleratia gravitationa transformam in aceleasi unitati de masura m³ V=20cm³= 20*10^(-6)=0,00002 m³

deci F= 0,00002*1000*9,8 N=.... (calculezi tu)

O seara buna!

Explicație:

succese!

coroană pui