Răspuns:
Explicație pas cu pas:
2 kg mere .......... 3 kg pere ............. 13 lei x 2
3 kg mere ............6 kg pere ........... 24 lei
__________________________________
4 kg mere ........... 6 kg pere ........... 26 lei -
3 kg mere ............ 6 kg pere ........... 24 lei
__________________________________
1 kg mere ...............////// ........................ 2 lei
deci :
1 kg mere = 2 lei
2 x 2 = 4 lei / 2 kg mere
13 - 4 = 9 lei / 3 kg pere
9 : 3 = 3 lei / 1 kg pere
________________
V : 2 kg mere x 2 lei + 3 kg pere x 3 lei = 4 + 9 = 13 lei