Se calculează 400 g soluție H2SO4 40% cu 600cm3 apă distilată

Răspuns:
Rezolvare _
1. Câte g. De soluție sunt?
400 + 40 = 440
2. Câte g de soluție au?
(440 + 3) - 40 =443 - 40
= 403
R: 403 g. _