6. Un vagon cu masa m1= 10 t se deplaseaza pe o cale ferata orizontala cu viteza initiala v0=7 m/s. Dupa un timp delta t=10 s, vagonul se ciocneste si se cupleaza cu un al doilea vagon cu masa m2=20 t, aflat in repaus. In timpul miscarii, atat inainte cat si dupa ciocnire, asupra vagoanelor se exercita forte de frecare, coeficientul de frecare fiind μ=0,1. Sa se afle:
a. viteza primului vagon inainte de ciocnire
b. viteza comuna a vagoanelor dupa cuplare si caldura degajata prin ciocnire
c. spatiul parcurs de vagoane pana la oprire
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!