👤

16) O gospodină cumpără din piață 1 kg mere, 1 kg pere şi 1 kg prune pentru care plăteşte 9500 lei. Cât a plătit pentru fiecare în parte, dacă 1 kg pere costă cât 2 kg mere şi 2 kg pere costa cat 5 kg prune. Repede! ​

Răspuns :

Răspuns:

[tex]m+p+r=9500\\\\p=2m\\\\2p=5r= > 4m=5r= > r=4m/5\\\\m+2m+4m/5=9500\\\\numitor.comun-5\\\\5m+10m+4m=47500\\\\19m=47500= > m=47500:19= > m=2500lei-merele\\\\p=2m= > p=2*2500= > p=5000lei-perele\\\\r=4*2500:5= > p=2000lei-prunele[/tex]

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

9 500 lei?!

  • Metoda comparației  

1 kg de mere + 1 kg de pere + 1 kg prune = 9 500 lei  l × 4

______________________________________________

4 kg de mere + 4 kg de pere + 4 kg de prune = 38 000 lei

4 kg de mere costă cât  2 kg de pere, care costă cât 5 kg de prune

4 kg de pere costă cât 10 kg de prune

_____________________________________________________

4 kg de mere + 4 kg de pere + 4 kg de prune = 38 000 lei

 ↓                                 ↓

5 kg de prune + 10 kg de prune + 4 kg de prune = 38 000 lei

19 kg de prune costă 38 000 lei

  • Aflăm cât costă un kg de prune:

38 000 : 19 = 2 000 lei costă 1 kg de prune

  • Aflăm cât costă un kg de pere:

( 5 × 2 000 ) : 2 = 5 000 lei costă un kg de pere

  • Aflăm cât costă un kg de mere:

5 000 lei : 2 = 2 500 lei costă 1 kg de mere

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari