Răspuns :
Răspuns:
1 farfurie = 1000lei
750 lei ( o cana )
Explicație pas cu pas:
Problema 1)
3 farfurii = 4 cani ( ca pret)
4 farfurii..........16 cani .........16000 lei
Inmultim cu 4 prima egalitate si obtinem ca:
12 farfurii = 16 cani (ca pret)
Inlocuim in a doua relatie si obtinem :
4 farfurii.................12 farfurii..............16000lei
⇒16 farfurii=16000 lei
⇒1 farfurie = 1000lei
1000 x 3 = 3000 lei = 4 farfurii
⇒3000 lei: 4=750 lei ( o cana )
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!