👤

Într-un recipient cu volumul de 820 litri se află un amestec gazos format din 560g N2;O2 și 0,03 kmoli CO2 , având presiune de 3 atmosfere și temperatura de 27°C . Calculați:
a cantitatea de O2 din amestec
b masa molară medie a amestecului
c densitatea față de aer a amestecului
AO=16 AC=12 AN=14 Maer=28,9 .Va rog frumos,e urgent


Răspuns :

Răspuns:

Propunere de rezolvare pentru cerintele din enunț

a) masa de O₂ din amestecul de gaze: N₂, O₂ și CO₂=?g

Masa de O₂ se va calcula, cu ajutorul numărului total de moli de gaze din recipient:

n total gaze=n moli N₂ + n moli O₂+ n moli CO₂

n=număr de moli (niu)

m O₂= n moli O₂. M O₂

M O₂=masa moleculară O₂

  • calculăm numărul total de moli de amestec de gaze din recipient, cu ecuația de stare a gazelor ideale (perfecte), fiindcă avem un volum de gaze la o temperatură și presiune, diferite de condițiile normale.

p.V= n t gaze. R.T

p =presiunea amestec gazos=3 atm

V=volum amestec gazos=volum recipient=820 L

R=constanta generală a gazelor perfecte=0,082 L.atm /mol.K

T=temperatura amestecului gazos in grade K= t⁰C+273=

27⁰C+ 273=300K

Rezultă:

3 atm . 820 L= nt .0,082 L.atm/mol.K . (300K)

nt = 3.820 mol/ 0,082.300

nt =100 moli amestec gazos

  • calculăm numărul de moli de O₂ din 100 moli amestec gazos:

n moli  O₂=100 moli amestec gazos- (n moli N₂+n moli CO₂)

n moli N₂= m N₂(g) / M N₂(g/mol) = 560 g/ 28 g/mol=20 moli

A N=14 g/mol

M N₂=2.AN=2,14=28g/mol

0,03 kmol CO₂=0,03 kmol.1000 mol/kmol=30 moli CO₂

Rezultă:

n moli O₂=100 - (20+30)=50 moli O₂

  • calculăm masa de O₂ cuprinsă în 50 moli de O₂:

m O₂= n moli O₂. M O₂(g/mol)

A O=16 g/mol

M O₂= 2.AO=2.16=32 g/mol

m O₂=50 moli . 32 g/mol=1600 g

R: 1600 g O₂

b) Masa moleculară medie a amestecului gazos=? g/mol

M medie amestec gazos= x N₂ . M N₂ + x O₂.M O₂ + x CO₂. M CO₂

x N₂=fractia molară  N₂ în amestecul gazos=

număr moli N₂/ număr total de moli de gaze din amestec=20/100=0,2

x O₂=fractia molară O₂  în amestecul gazos=

număr moli O₂/ număr total de moli de gaze din amestec=50/100=0,5

x CO₂=fractia molară CO₂ în amestecul gazos=

=număr moli CO₂/ numărul total de moli din amestec=30/100=0,3

M N₂=28g/mol

M O₂=32 g/mol

M CO₂= A C + 2.O=12+2.16=44 g/mol

Rezultă,M medie:

M medie amestec gazos=0,2.28(g/mol)+0,5.32(g/mol)+0,3.44(g/mol)=

=5,6+16+13,2=34,8 g/mol

R: 34,8 g/mol

c) densitatea amestecului gazos față de aer:

d amestec gazos/ aer = M amestec gazos (g/mol) / M aer (g/mol)

d amestec gazos/aer= 34,8 g/mol/28,9 g/mol=1,20

R: 1,20

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari