Răspuns :
Răspuns:
Vom nota cu x prețul pe kilogram al merelor și cu y prețul pe kilogram al perelor.
Pentru Robert:
2x + 5y = 26
Pentru Anna:
6x + 7y = 46
Putem rezolva acest sistem de ecuații pentru a găsi valorile lui x și y
Multiplicăm ecuația pentru Robert cu 3 pentru a obține 6x:
6x + 15y = 78
Scădem această ecuație din cea pentru Anna pentru a elimina variabila \(x\):
6x + 7y - (6x + 15y) = 46 - 78
Obținem:
-8y = -32
Deci, \(y = 4\). Acum putem înlocui \(y\) în oricare dintre ecuațiile inițiale pentru a găsi \(x\).
Vom folosi prima ecuație:
2x + 5•4 = 26
2x + 20 = 26
2x = 6
x = 3
Astfel, costul pentru 1 kg de mere este 3 RON, iar costul pentru 1 kg de pere este 4 RON.
Explicație pas cu pas:
sper că te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!