👤

Un corp de argint are 36g și are densitatea de 10500kg/m3. Află volumul corpului. ​

Răspuns :

Răspuns: Volum corp = 3,428 cm³

Explicație:

stim masa m = 36 g si densitatea ρ = 10 500 kg /m³. Se cere volumul corpului.

ρ = m : V  => V = m : ρ

  m = 36 g

  ρ = 10 500 kg /m³  =  10,5 g /cm³

[  1 kg = 1000 g, 1 m³ = 1000000 cm³

10 500 000 g / 1000 000 cm³ = 10,5 g /cm³ ]

V = 36 g : 10,500 g /cm³ =  3,428 cm³