👤

un corp are masa de 40kg și este suspendat de un resort care se alungește cu 4cm. Calculați constanta resortului​

Răspuns :

Răspuns:

k = 10000 N/m

Explicație:

Considerăm accelerația gravitațională (g) = 10 m/s²

Forța deformatoare este greutatea.

G = m×g = 40×10 = 400 N

G = k×Δl

Alungirea (Δl) se exprimă în metri: Δl = 4 cm = 0,04 m

k = G/Δl = 400/0,04 = 10000 N/m

Răspuns:

Explicație:

|G| = |Fe|, G = - F

g = 10 N/kg  - acceleratia gravitationala

G = m x g = 40 kg x 10 N/kg = 400 N

Δl = 4 cm = 0,04 m

Fe = 400 N

Fe =  Δlxk

k = Fe/Δl

k = 400 N/0,04 m = 10.000 N/m