👤

5. Un automobil se deplasează de la Timişoara la Arad cu o viteză de 70km/oră
a) Știind că maşina are 1,5 tone, calculează energia cinetică a automobilului?
b) Autoturismul are probleme şi trebuie ridicat la înălțimea de 50 cm.
Calculează energia potenţială ştiind că g = 10N/Kg.
c) Calculează energia mecanică a automobilului folosind datele de la a şi b.
REPEDE AM TEST URMĂTOARE ORĂ!!!!!!


Răspuns :

Răspuns:

îți dau formulele tu le aplici

a) Ec=mv²/2 masa o transformi în kg 1tona=1000kg

b) Ep=mgh masa tot in kilograme și H=50cm o transformi în metri

c) Em=Ec+Ep