Răspuns :
Mai intai trebuie sa aflam cat costa un kg de mere:
12:4=3(lei un kg mere)
7x3=21(lei 7kg mere)
Sper ca te am ajutat. Coroana?
12:4=3(lei un kg mere)
7x3=21(lei 7kg mere)
Sper ca te am ajutat. Coroana?
Explicație pas cu pas:
4 kg de mere= 12 lei
7 kg mere=?
Împărțim cele 4 kg de mere la suma de bani.
12:4=3 (prețul unui kg de mere)
Înmulțim prețul unui kilogram de mere cu trei.
3x3=9 (pretul a trei kg de mere)
Adunăm prețul a trei kg de mere cu pretul a patru kg de mere.
12+9=21 lei (prețul a șapte kg de mere)
Sper ca te-am putut ajuta !
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!