Răspuns:
Pentru a rezolva problema, trebuie să calculăm cât de mult carbonat de calciu se va obține din reacția dintre soluția de clorură de calciu și carbonatul de sodiu. Dacă 5% din masa de CaCl2 reacționează cu carbonatul de sodiu, vom folosi această proporție pentru a determina masa de CaCO3 obținută.
1. Calculăm cât de multe grame de CaCl2 reprezintă 5% din 80 de grame:
5% din 80 g = 0.05 * 80 g = 4 g
2. Calculăm masa echivalentă de CaCO3 care va fi formată, deoarece raportul stoichiometric dintre CaCl2 și CaCO3 este 1:1:
Masa de CaCO3 = Masa de CaCl2 reacționată = 4 g
Deci, masa de carbonat de calciu obținută în urma reacției este de 4 grame.