cât costă o farfurie?
20 de găini şi 7 gâște consumă într-un an 1 878 K
30 de găini şi 7 gâște consumă 2558 kg grăunţe. Câte
consumă o găină? Dar o gâscă?
platind 136 lei. O altă gospodină cumpără 7 kg de vişine şi 16
60 gospodină cumpără 5 kg vişine şi 8 kg căpşuni pentru
un
căpşuni, plătind 248 lei. Cât costă un kg de vişine şi cât costă
căpşuni?
12 m de stofă şi 5 m de pânză costă 1 080 lei, iar 6 m de st
m de pânză costă 810 lei. Cât costă 1 m stofă şi cât
pânză? of
88
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!