Observând prețurile produselor și completând cu denumirile care lipsesc:
1. LAPTE - 2 lei
2. PÂINE - 4 lei
3. OUĂ - 8 lei
4. BRÂNZĂ - 5 lei
Rezolvând problema:
Laptele costă 12 lei, deci cu 4 lei mai ieftin decât brânza.
Brânza costă de 4 ori mai ieftin decât ouăle.
Ouăle costă cu 4 lei mai scump decât pâinea.
Pâinea costă de 4 ori mai scump decât laptele.
Putem folosi aceste informații pentru a determina prețul fiecărui produs:
1. Laptele = 12 lei
2. Brânza = 12 - 4 = 8 lei
3. Ouale = 8 + 4 = 12 lei
4. Pâinea = 12 / 4 = 3 lei
Deci, prețul pâinii este de 3 lei.