Răspuns :
Răspuns:
Rezolvare
Indicatii
- Acidul acetic în literatura de specialitate este considerat un acid slab, care nu disociază total în ionii sai, în soluție apoasă. La un moment dat se stabilește un echilibru chimic, în reacția de disociere, caracterizat prin constanta de aciditate.
CH₃COOH (aq) + H₂O(l) ↔ H₃O⁺(aq) + CH₃COO⁻ (aq)
1mol.............................................1mol...................1mol
Ka = C M (CH₃COO⁻). C M (H₃O⁺) / CM CH₃COOH (aq)
CM CH₃COO⁻=CM H₃O⁺=concentrații molare ale ionilor la stabilirea echilibrului chimic și care rezultă din disocierea unui număr de moli de CH₃COOH
CM CH₃COOH= concentrația molară a acidului acetic nedisociat, din soluție, la momentul stabilirii echilibrului chimic.
CM CH₃COOH nedisociat = C ₀ CH₃COOH - CM (H₃O⁺)
C₀=concentrația molară inițială a acidului acetic dizolvat în soluție
În cazul nostru, C₀ este 0,4 M.
La acizii slabi, se poate aproxima o relație matematică pentru Ka:
Ka = C² M (H₃O⁺) / C₀ ( M)
- între pH și concentrația molară a ionilor de H₃O⁺ din soluția apoasă a acidului acetic există relația:
pH = -lg CM (H₃O⁺)
CM (H₃O⁺) = 10 exp negativ pH
Calcule:
- calculăm CM H₃O⁺ din pH-ul de 2,57:
CM H₃O⁺ = 10⁻²,⁵⁷ = 1 / 10⁺²,⁵⁷=1/ 371,54 =2,69.10⁻³
- calculăm Ka :
Ka =( 2,69.10⁻³)² M²/ 0,4 M= 7,24.10⁻⁶/ 4.10⁻¹=1,81.10⁻⁵ M
R: Ka= 1,81.10⁻⁵M
Explicație:
Sau:
pH= 1/2 pKa -1/2 lg C₀
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!