👤

URGENT!!
Se da alchina B care conține 92,3% C. Calculați masa se alchina B necesara obținerii a 156,25 g compus monoclorurat nesaturat.​


Răspuns :

Răspuns:

Rezolvarea propusă

a) formula chimică a  unei alchine, cu formula generală CnH2n-2 și care are 92,3% C=?

  • dacă calculăm pe n, din formula generală vom avea formula moleculară reală a alchinei; se calculează cu o regulă de trei simplă, unde intra masa moleuculară și conținutul ei în C:

M CnH2n-2= n.A C + (2n-2) A H= 12n + 1.(2n-2)=14n-2 (g/mol)

dacă în 100% CnH2n-2..................sunt 92,3% C

atunci în 14n-2(g/mol)....................sunt 12n (g/mol) C

100 . 12n = 92,3 .( 14n-2)=1292,2n-184,6

184,6=1292,2 n -1200n=92,2n

n=184,6/92,2=2

pentru n=2, avem alchina C2H2.2-2= C2H2, etina, acetilena

R. B= etina, HC≡CH, C₂H₂

b) masa de etina, care prin clorurare produce 156,25 g de compus monoclorurat nesaturat=?

  • identificăm compusul monoclorurat nesaturat, care se poate obține din C₂H₂

Este clorura de vinil, cloroetena, CH₂=CHCl, fiindcă se indică în enunț:

-este monoclorurat, deci are un atom de Cl

-este nesaturat, deci este etena, fiindcă are o dublă legătură C=C și rezultă din C≡C, prin ruperea unei legături pi.

-se obține prin adiția de HCl la etină, la 120⁰C și catalizator HgCl₂

  • calculăm masa de etina care produce stoechiometric 156,25 g clorura de vinil

M C₂H₂=2.AC+2.AH=2.12+2.1=26 g/mol

M C₂H₃Cl= 2.AC+3.AH+ACl= 2.12+3.1+35,5=62,5 g/mol

x, g, C₂H₂............................156,25g C₂H₃Cl

HC≡CH + HCl(HgCl₂/120⁰C)→ CH₂=CH-Cl

26g/mol...........................................62,5 g/mol

x,g, C₂H₂= 26.156,25 g / 62,5=65 g

R: 65 g C₂H₂

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari