👤

În vederea obținerii 1-propanolului, conform reacţiei de mai jos, se supune reacţiei de hidroliză o cantitate de 3,925 g de clorură de propil. Acidul clorhidric rezultat este neutralizat de 6,4 g de soluţie de NaOH de concentraţie 25%. Ce cantitate de 1-propanol s-a format şi care este randamentul reacţiei?
A. 3g de 1-propanol, 100%
B. 2.4g de 1-propanol, 100%
C. 2.4g de 1-propanol, 80%
D. 3g de 1-propanol, 80%
E. 3g de 1-propanol, 90%​


Răspuns :

Răspuns:

Rezolvarea propusă, pentru aflarea variantei corecte de răspuns

a) scriem reacțiile chimice  din enunț

a1) hidroliza CH₃-CH₂-CH₂-Cl (C₃H₇Cl), reacția cu apa, în soluție diluată de NaOH, din care rezultă  1-propanol:

CH₃-CH₂-CH₂-Cl+H-OH→CH₃-CH₂-CH₂-OH + HCl

a2) reacția de neutralizare a acidului clorhidric produs cu NaOH dizolvat în 6,4 g soluția de NaOH 25%:

HCl + NaOH → NaCl + H₂O

Din cele două reacții chimice rezultă, că:

1mol NaOH neutralizează 1mol de HCl, care este produs de 1 mol de C₃H₇Cl și din care rezultă și 1 mol de CH₃-CH₂-CH₂OH

deci,

1mol NaOH corespunde la 1 mol de C₃H₇Cl și corespunde la 1 mol de CH₃CH₂CH₂OH.

  Rezultă:

n moli C₃H₇Cl=n moli HCl= n moli C₃H₇OH = n moli NaOH        

b) calculăm masa de 1 -propanol, dacă avem 6,4 g de soluție NaOH 25%

  • calculăm masa și numărul de moli de NaOH dizolvat (md) ți 6,4 g soluție (ms) de NaOH 25%. NaOH va neutraliza HCl produs.

C% NaOH = md NaOH .100% / ms

md NaOH= ms.C%/100%=6,4 g. 25%/ 100 %=1,6  g NaOH

n moli NaOH = m NaOH / M NaOH

m NaOH = md =1,6 g

M NaOH = A Na+ A O+ A H= 23+16+1=40g/mol

n moli NaOH = 1,6 g/ 40 g/mol=0,04 moli

  • calculăm numărul de moli de 1-propanol  și masa lui, din corespondența, de mai sus:

n moli C₃H₇OH = n moli NaOH = 0,04 moli

m C₃H₇OH = n moli . M C₃H₇OH

M C₃H₇OH = 3.A C+8.A H + A O=3.12+8.1+16=60 g/mol

m C₃H₇OH=0,04 moli .60 g/mol=2,4 g

R: 2,4 g de 1-propanol

c) calculăm randamentul de obținere 1-propanol

η 1- propanol = mp .100/mt = np moli. M/ nt.M

η 1-propanol = nt / np

M= masa moleculară 1-propanol

η=randament în 1-propanol

mp, np= masa practică și numărul de moli practic obținuti și care corespund la masa/ numărul de moli de HCl neutralizați de 0,04 moli NaOH

n p 1-propanol=0,04 moli

mt, nt=masa teoretică, numărul de moli teoretic obținuți din 3,925 g C₃H₇Cl, conform stoechiuometriei reacției chimice. Randamentul este 100%, nu există pierderi.

  • calculăm numărul de moli de 1-propanol, care se poate obține stoechiometric din 3,925 g C₃H₇OH cu reacția chimică a1)

n moli C₃H₇Cl= m / M C₃H₇Cl

M C₃H₇Cl= 3.AC+7.AH+A Cl= 3.12+7.1+35,5=78,5 g/mol

n moli C₃H₇Cl= 3,925 g/ 78,5 g/mol=0,05 moli

  • calculăm randamentul de obținere 1-propanol:

η = np .100%/ nt = 0,04 moli .100%/ 0,05 moli=80%

R: 80% randament

După aceste calcule, propun varianta C:

2,4 g de 1-propanol și 80% randament

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!


En Studentsy: Alte intrebari