Răspuns :
Răspuns:
Ec=8J
Explicație:
folosim ecuația de mișcarea ca sa aflăm accelerația:
[tex]x = x0 + v0 \times t + \frac{a {t}^{2} }{2} [/tex]
x0 - distanta inițială fata de reperul ales ( la noi e zero)
v0 - viteza inițială ( la noi se spune că nu are viteza inițială )
[tex] = > x = \frac{a {t}^{2} }{2} = > a = \frac{2x}{ {t}^{2} } = > a = \frac{2 \times 1}{ {1}^{2} } = 2 \frac{m}{ {s}^{2} } [/tex]
unde am avut x=d1=1m și t=1s ( ni se precizează că parcurge 1m in prima secundă )
mai departe folosim legea vitezei ca sa aflam viteza după 2 secunde
[tex]v = v0 + a \times t[/tex]
v0=0 (viteza inițială este zero)
a=2m/s²
t=2s ( ni se cere energia cinetică după 2 secunde , deci trebuie sa calculăm și viteza tot după 2 secunde )
[tex]v = 0 + 2 \times2 = 4 \frac{m}{s} [/tex]
scriem formula energiei cinetice și o calculam
[tex]E = \frac{m {v}^{2} }{2} = \frac{1 \times {4}^{2} }{2} = \frac{16}{2} = 8 J[/tex]
unde m=1kg
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!