👤

1k...?lei 7kg...490lei ?kg...1750lei​

Răspuns :

păi dacă 7 kg sunt 490 de lei atunci un kg este 70 lei(70 •7=490) ;1750:70 e 25 deci 25 de kg costă 1750 lei

Răspuns:

7 kg .........490 lei

1 kg .......... 490 : 7 = 70 lei

1750 lei : 70 lei = 25 kg