Răspuns :
Răspuns:
Calculăm presiunea amestecului de CO și CO₂, care se află într-un recipient de 3L, la 27⁰C cu ecuația de stare a gazelor perfecte (ideale).
p.V=n(niu) .R.T
unde:
p=presiunea =? (atm)..ce se cere
V=volum amestec de gaze=volum recipient=3L
n=număr de moli de ametec gazos și care este egal cu suma numărului de moli de CO și CO₂
n amestec de gaze=n moli CO + n moli CO₂
n moli CO = m CO / M CO
m CO=2,8g
M CO=masa moleculară=AC+AO=12+18=28g/mol
și n CO= 2,8 g/28g .mol⁻¹=0,1 moli
Rezultă:
n moli amestec de gaze=0,1 moli CO+0,1 moli CO₂=0,2 moli
R=constanta generală a gazelor perfecte=0,082 L.atm / K.mol
T=temperatura amestec de gaze în grade K= t⁰C+273=27+273=300 K
Rezultă, p:
p.3L =0,2 moli .0,082(L.atm/K.mol).300k
p=0,2.0,082.300 (atm)/ 3=1,64 atm
R: 1,64 atm
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!