👤

4. Tensiunea de funcţionare a unui miniaspirator are valoarea U= 39,4V. Ştiind că sursa de tensiune are t.e.m. E=40V şi rezistenţa interioară r = 0,30, să se calculeze: a) tensiunea interioară; b) rezistenţa aspiratorului c) puterea aspiratorului d) energia disipată în 10min.​

Răspuns :

răspuns:Pentru a rezolva această problemă, putem folosi legea lui Ohm și formulele corespunzătoare.

a) Tensiunea interioară (U_interioară) poate fi calculată folosind formula U_interioară = E - U, unde E este tensiunea electromotoare și U este tensiunea de funcționare a miniaspiratorului. În acest caz, U_interioară = 40V - 39,4V = 0,6V.

b) Rezistența aspiratorului (R) poate fi calculată folosind formula R = U_interioară / I, unde I este curentul care trece prin aspirator. Din păcate, nu avem informații despre curentul aspiratorului, astfel că nu putem calcula rezistența.

c) Puterea aspiratorului (P) poate fi calculată folosind formula P = U * I, unde U este tensiunea de funcționare și I este curentul care trece prin aspirator. Din păcate, nu avem informații despre curentul aspiratorului, astfel că nu putem calcula puterea.

d) Energia disipată în 10 minute poate fi calculată folosind formula E = P * t, unde P este puterea și t este timpul în secunde. Din păcate, nu avem informații despre putere, astfel că nu putem calcula energia disipată.

Sper că aceste explicații te ajută! Dacă ai alte întrebări sau ai nevoie de ajutor suplimentar, te rog să-mi spui!