👤

Vgol=40 cm2
Voxt=140cm2
m=270g

V=?
RO=?
G=?​


Răspuns :

V = Vgol + Voxt = 40+140=180 cm2
Ro (densitatea) = m/V = 0,27kg/0,018 m2 = 15kg/m2
G (greutatea) = m*g = 0,27kg * 10N/kg = 2,7N
unde g = accelerația gravitațională (o constantă, care în probleme se consideră 10N/kg)