👤

O masină parcurge 16 Km în 15 minute ce distanță va parcurge masina în 3,5 ore dacă merge cu aceiași viteză


Răspuns :

Răspuns:

448km

Explicație pas cu pas:

16km...15min

?km....3,5ore

3.5ore = 120min

15min = 16km

Stima ca, 120:15=8,din asta rezulta ca

120min = 15min * 8 = 16km * 8 = 448 km