Răspuns :
Răspuns:
E = 12 V
Rezolvare:
Scriem datele problemei:
r = 1 Ω
R = 7 Ω
I = 1,5 A
_______
E = ?
Aplicăm Legea lui Ohm pentru întreg circuitul:
[tex]\bf\red{\boxed{ I=\frac{E}{R+r} }}\\[/tex]
- I = intensitatea curentului electric
- E = tensiunea electromotoare
- R = rezistența circuitului exterior
- r = rezistența circuitului interior
[tex]E=I\times(R+r)=1,5\times(7+1)=1,5\times8=\bf12\:V\\[/tex]
_____________
Bonus Brainly oferit de @ilovemath74:
https://brainly.ro/tema/460513
Succes! ❀
Echipa BrainlyRO
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!