Răspuns :
Răspuns: Δl₂ = 1,33 m
Explicație:
Greutatea acrobatului deformeaza coarda. Forta elastica dezvoltata in coarda este egala si de sens opus greutatii.
G = Fe
mg = kΔl
Pentru primul caz,
m₁g = kΔl₁
k = m₁g : Δl₁ = 60 kg x 10 N/kg : 1 m = 600 N/m
in al doilea caz,
m₂g = kΔl₂
Δl₂ = m₂g : k = 80 kg x 10 N/kg : 600 N/m = 1,33 m
varianta :
din primul caz scoatem constanta de elasticitate si o folosim pentru al doilea caz
k = m₁g / Δl₁
Δl₂ = m₂g / k = [ m₂g / (m₁g) ] x Δl₁ = m₂Δl₁ / m₁ =
= 80 kg x 1 m : 60 kg = 1,33 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!