13. Fie sistemul din figura 4, în care se cunosc m₁ = 4 kg, m₂ = 8 kg, a = 30°, B = 45°, F₁ = 30√3 N, F₂=20√2 N, μ = 0,2. a) Stabileşte sensul de deplasare al sistemului. b) Calculează forţele de apăsare normală ale corpurilor pe plan. c) Calculează accelerația mişcării.
