Răspuns :
Răspuns:
- 300 g soluție
Explicație:
c = md x 100/ms
md = 90 g
c = 30%
ms = 90 x 100/30 = 300 g soluție
md = masa dizolvata
ms = masa solutiei
c = concentratia procentuala
Răspuns:
[tex]m_s =300\:g\\[/tex]
Rezolvare:
[tex]m_d=90\:g\\[/tex]
c = 30%
_______
[tex]m_s=?\\[/tex]
[tex]c=\frac{m_d}{m_s}\times100\\[/tex]
[tex]\frac{90}{m_s}\times100=30\\[/tex]
[tex]\frac{90}{m_s}=0,3\\[/tex]
[tex]0,3m_s=90\\[/tex]
[tex]\implies \bf\pink{m_s=300\:g}\\[/tex]
______________
Pentru rezolvarea acestui exercițiu am folosit formula concentrației procentuale:
[tex]\bf\red{\boxed{\boxed{ c=\frac{m_d}{m_s}\times100 }}}\\[/tex]
- c = concentrația procentuală
- [tex]m_d[/tex] = masa de substanță dizolvată
- [tex]m_s[/tex] = masa de soluție
Succes! ❀
Echipa BrainlyRO
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!