Rezolvați următoarea problemă: (15 puncte) Corpul de masă m= 9,2kg se deplasează pe suprafaţa orizontală cu viteza constantă v=2m/s, sub acţiunea unei forțe F orientată sub unghiul a = 37° față de orizontală și având valoarea constantă F= 20N. Consideraţi cunoscute valorile: sin37° = 0,6 și cos 37° = 0,8. m a. Calculaţi distanţa parcursă de corp în intervalul de timp At=3s. b. Reprezentaţi forţele care acționează asupra corpului m. c. Calculaţi valoarea forţei de frecare la alunecare dintre corpul m și suprafaţa orizontală. d. Calculaţi valoarea coeficientului de frecare la alunecare dintre corp şi suprafaţa orizontală. d
