Răspuns: L = 2 520 000 J
Explicație:
stim Puterea P = 4200 W si t = 10 min; Se cere lucrul mecanic
Puterea mecanica P este raportul dintre lucrul mecanic efectuat L si timpul t in care se realizează .
P = L : t
L = P x t
P = 4200 W
t = 10 minute = 10 x 60 = 600 secunde
L = 4200 W x 600 s = 2 520 000 Ws = 2 520 000 J