Răspuns :
Răspuns:
Calcule propuse pentru volumul de CO₂ (L, c.n.) consumat stoechiometric de NaOH dizolvat în 300 g NaOH 20%
- calculăm masa dizolvată (md) de NaOH în 300 g soluție NaOH 20%:
C% NaOH = md NaOH . 100/ ms
md NaOH = ms. C%/ 100%= 300 g.20%/ 100%= 60 g NaOH
ms= masa soluției de NaOH=300 g
C%=concentrația procentuală (partea de masă) de NaOH=20%
- calculăm volumul de CO₂, consumat stoechiometric de 60 g NaOH, în reacția chimică:
M NaOH =masa moleculară=A Na+A H+ A O=23+1+16=40 g/mol
Volum molar= 22,4 L / mol gaz, c.n.
60 g NaOH......x, L CO₂
2 NaOH + CO₂ → Na₂CO₃ + H₂O
2.40 g/mol....22,4L/mol
x, L, CO₂ = 60 g.22,4L / 2.40=16,8 L
R: 16,8 L CO₂
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!