Răspuns :
Răspuns: Lungime = 3 metri
Explicație:
stim masa = 6,3 kg, densitatea = 0,7 g /cm³, latime 15 cm si grosime 2 cm, se cere lungimea
stim masa si densitatea => calculam volumul.
Stiiind ca volumul este produsul dimensiunilor, putem calcula lungimea
ρ = m : V => V = m : ρ
m = 6,5 kg = 6500 grame
ρ = 0,7 g /cm³
V = 6300 g : 0,7 g /cm³ = 9000 cm³
V = L x l x h
h = V : ( L x l ) = 9000 cm³ : ( 15 cm x 2 cm ) =
= 9000 cm³ : 30 cm² = 300 cm = 3 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!