Răspuns :
Răspuns:
calculez moli acid din 1 l solutie, stiind miu,HCl=36,5g/mol
niu= m/miu= 18,25g/36,5 g/mol= 0,5molHCl
calculez moli HCl din fiecare pahar, adica din 200ml
niu= 0,5x200/1000mol= 0,1mol HCl
calculez moli Zn din fiecare pahar, stiind A,Zn= 65g/mol
niu1= 6,5/65mol= 0,1mol Zn
niu2= 2,6/65mol= 0,04molZn
niu3= 1,625/65mol= 0,025mol Zn
reactia care are loc
Zn + 2HCl---> ZnCl2 + H2↑
ARE loc degajare de hidrogen, care umfla baloanele; cum cantitatea HCl este aceeasi in cele trei reactii, rezulta ca ,pe masura ce scade numarul de moli de Zn, scade si volumul de H2
se stie Vm= 22,4 l/mol
V,H2,1=0,1x22,4 l=2,24 l
V,H2,2=0,04X22,4 L= 0,896 L
V,H2, 3= 0,025X22,4 L=0,560 L
Explicație:
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!