👤

într-o lada sunt 30 de mere din care 20% sunt stricate. Se ia la întâmplare un fruct. Care este probabilitatea ca aceasta să fie stricată?
dau coroană
e urgentt
dau 69 puncte​


Răspuns :

cate mere stricate avem

20/100 din 30=6 mere stricate

P= cazuri favorabile/cazuri totale

P=6/30=1/5

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea STEFANBOIU