👤

cinci mere și opt pepeni costă 82 iar cinci mere și 12 pepeni costă 118 RON Câți lei costă un măr Câți lei costă un pepene dar 4 pepeni? ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

m= mere

p= pepeni

-

5m+8p=82

5m +12p =118

12p-8p= 118 -82

4p= 36

p= 36:4

p= 9 lei (costa un pepene)

9x4=36 lei (costa 4 pepeni)

-

8p=9*8=72 lei (costa 8 pepeni)

82-72=10 lei (costa 5 mere)

10:5=2 lei (costa un mar )