👤

La un atelier de croitorie s-au confecționat 120 rochii. Dintre acestea, 20 au defect de fabricație. Care este probabilitatea ca, alegând la întâmplare o rochie, aceasta să nu aibă defect? dau coroană​

Răspuns :

Răspuns:

am gresit este asa :

120-20=100

p=100/120=10/12=5/6%

nu am citit bine scuze

Dacă alegi o rochie la întâmplare din cele 120 confecționate, probabilitatea ca aceasta să nu aibă defect este de 100% - 20% = 80%. Deci, probabilitatea ca rochia să nu aibă defect este de 80%.