Răspuns :
Răspuns:
132L - ( 37L+45L) =132L-83L=52L
R: 52L în a treia zi
Răspuns:
[tex]\boldsymbol{ \red{ 25 }}[/tex]
În săptămâna Școala Altfel elevii clasei a IV-a merg într-o excursie de 3 zile la Suceava. Pe perioada excursiei au consumat 132 de litri de apă. Dacă în prima zi elevii au consumat 37 de litri, în a doua zi 45 de litri, iar în a treia zi fiecare elev a consumat câte 2 litri de apă, câți elevi au mers în excursie?
Explicație pas cu pas:
Dacă în prima zi elevii au consumat 37 de litri de apă, iar în a doua zi au consumat 45 de litri, putem calcula câți litri de apă au consumat în cele două zile:
[tex]37+45=82[/tex]
Știm că în total au fost consumați 132 de litri de apă în cele 3 zile de excursie. Deci, putem calcula numărul de litri de apă consumați în a treia zi:
[tex]132 - 82 = 50[/tex]
Dacă în a treia zi fiecare elev a consumat câte 2 litri de apă, atunci putem afla numărul total al elevilor care au mers în excursie:
[tex]50 : 2 = 25[/tex]
R: 25 elevi au mers în excursie?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!