Răspuns :
Răspuns: Ep = 0,03 J
Explicație:
Energia potențială gravitațională depinde de masa corpului , înălțimea la care se afla si accelerația gravitațională
Ep = mgh
m = 3 g = 3 : 1000 = 0,003 kg
g = accelerația gravitațională ≈ 10 N/kg
h = înălțimea = 1 m
Ep = mgh = 0,003 kg x 10 N/kg x 1 m = 0,03 Nm = 0,03 J
Energia potențială a bilei la înălțimea de 1 m poate fi calculată folosind formula E = mgh, unde m reprezintă masa bilei (3g) și h reprezintă înălțimea (1 m).
Sper ca te-am ajutat!
Sper ca te-am ajutat!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau nevoie de ajutor, vă rugăm să ne contactați cu încredere. Așteptăm cu drag să reveniți și nu uitați să ne salvați în lista dumneavoastră de favorite!